סבתא וסבא מקופחים

שאלה לצמתים:

לפני  כשנה הפכנו להיות סבא וסבתא. האושר שלנו היה רב. הבן, הכלה והתינוקת החדשה הפכו להיות מרכז עולמנו. שנינו פרשנו לגמלאות, עתותינו בידינו וחשבנו שנוכל עכשיו להקדיש זמן  לנכדה החדשה והמתוקה שלנו.  רצינו לעזור לזוג הצעיר. להפתעתנו גילינו כי פעמים רבות כשאנחנו רוצים להגיע אומרים לנו שזה לא מתאים עכשיו. כל פעם יש סיבה אחרת. לעומת-זאת  ההורים של כלתנו מרבים להיות שם ולנו יש הרגשה שאנחנו סבא וסבתא סוג  ב'.

תודה על תשובתכם, ענת  ויורם.

 

תשובה מצוות צמתים:

ענת ויורם  יקרים, אתם נמצאים בתקופה של שינוי ומעבר בכמה תחומים: היציאה לגמלאות, הצטרפות הנכדה החדשה למשפחה - כל אלו הם שינויים מבורכים אך דורשים הסתגלות לאורח חיים חדש. גם הבן והכלה נמצאים בתקופה חדשה בחייהם, הם לומדים לבנות את חייהם כמשפחה: כזוג וכהורים  טריים. משאלתכם עולה כי קיימים פערים בציפיות ביניכם לבינם, יתכן כי הציפיות שלהם לצורת הקשר איתכם, תכיפות הקשר ואופיו שונות מהציפיות ומהראייה שלכם. הפער בציפיות קשור גם לכך שהבן והכלה גדלו וחונכו במסגרות משפחתיות שונות.

לשאלה שלכם מתווספת באופן עקיף גם שאלה לגבי מערכת היחסים עם הכלה. זו מערכת יחסים העשויה להיות מורכבת ורגישה, והיא קשורה ליכולת הזוג לנהל חיים עצמאיים ולהיפרד רגשית ממשפחות המוצא שלהם. כל אלו הן שאלות שכדאי ורצוי להתייעץ לגביהם במסגרת יעוצית מכוונת. נוכל רק לומר בשלב זה, שכדאי לנסות ולהיכנס לראש וללב של הזוג הצעיר, לנסות להבין את הצורך שלהם באוטונומיה בכל הקשור לחייהם ולגידול בתם, נדמה כי הם נמצאים בשלב שבו הם מגדירים את גבולות המשפחה שלהם ואת הקשרים בינם לבין עצמם ובינם לבין סביבתם. הגדרה זו חשובה ביותר בשלב בו הם נמצאים בחייהם.

חשוב גם לציין כי אמהות צעירות רבות, מתארות לאחר לידת ילדם הראשון את התחזקות הקשר עם אמהותיהן, הן זקוקות להדרכה אימהית,  מרגישות קרבה לאם ומחפשות קשר איתה. נסו, ככל האפשר, להימנע מהשוואות לגבי הקשרים עם "הצד השני". מאידך, נסו למצוא הזדמנות לשיחה פתוחה, במטרה להבין כיצד הבן והכלה רואים ורוצים את הקשר ואת העזרה שלכם כסבים. כדאי לתאם את הביקורים, סוג העזרה ואופייה גם עם הכלה (ולא רק עם הבן). תקשורת ישירה ביניכם תיצור אוירה של קבלה וכבוד. חשוב לזכור כי הקשר  עם הבן והכלה הוא דינמי ומשתנה. גם אם כיום אתם מרגישים נדחקים הצידה, הדברים עשויים להשתנות עם הזמן. סבלנות, הקשבה ואמפתיה למקום בו נמצא הזוג הצעיר יעזרו לסלול את הדרך לתקשורת פתוחה וחיובית.

 

Copyright ן¿½ 2008 Tzmatim, All rights reserved.