הכרת תודה- כאסטרטגיה להגברת האושר

ד"ר ליאורה בר-טור

מתוך הספר של ליבומירסקי - The how of Happiness

 

הכרת תודה

  1. אחד החוקרים הגדולים בתחום הכרת התודה הוא רוברט אמונס Emmons. הוא מגדיר הכרת תודה כתחושה של פליאה, הערכה ותודה לחיים. הרווחים מאמירת תודה הם גדולים כפי שנמצא במחקרים. נמצא שאנשים שבדרך כלל מודים על דברים הם יותר מאושרים, יותר אנרגטיים, מדווחים על רגשות יותר חיוביים ויותר בעלי תקווה. הם גם נוטים להיות יותר רוחניים, אמפטיים ודתיים. פחות חומרים, סלחניים יותר. ככל שאדם נוטה להיות כזה הוא גם פחות דכאוני (מחקרים הם קורלטיביים ולא ברור מה גורם למה) לאחרונה יש מחקרים שבודקים ישירות תג תודה. במחקר אחד קבוצה אחת התבקשה לרשום חמישה דברים שהם מודים להם פעם בשבוע במשך 10 שבועות רצוף. קב' בקורת חשבה וכתבה חמישה אירועים מרכזיים, או דברים משמעותיים או מפריעים. ממצאים גילו שהקב' הראשונה הייתה יותר אופטימית ויותר מרוצה מחייהם. גם בריאותם קבלה תגבור  boost)).

קבוצת מחקר אחרת שבדקה חולים כרוניים מצאה שביום שהם כתבו תודות הם הרגישו טוב יותר ויותר מחוברים לאחרים

במחקר של ליבומירסקי נתבקשו הנבדקים להכין יומן תודות:

ההוראות כדלקמן, יש הרבה דברים בחיינו, גדולים וקטנים שאפשר להרגיש תודה עליהם. חשוב על אירועי השבוע ורשום 5 דברים שקרו השבוע שעליהם אתה אסיר תודה.

"בשבוע זה אני אסיר תודה על"-----

התרגיל נמשך 6 שבועות.

חלק מהנבדקים עשו את זה פעם בשבוע חלק 3 פעמים בשבוע

מעניין שממצאי פעם בשבוע הראו באופן מובהק שפור יותר מקב' הביקורת ואלה שנתבקשו לכתוב 3 פעמים בשבוע (כנראה זה מאמץ ושעמום)

חשוב להבין איך פועל המנגנון של בטויי תודה

1.      זה מעודד שהייה בחלק החיובי של החיים (למשל כשאנחנו מודים על ילד שיש לנו זה גורם לנו לחשוב על הדברים הטובים וליהנות ממה שניראה מובן מאליו)

2.      גלוי תודה מחזק גם הערכה עצמית והערכה עצמית כשאתה חושב מה אחרים עשו בשבילך או מה השגת, אתה מרגיש יותר בטוח. זה טוב לאלה שנוטים להתמקד בכישלונות. לומדים להעריך דברים בחיים.

3.      זה עוזר להתמודד עם טראומה ולחץ. אלה שמודים חווים פחות זיכרונות של אירועים טראומטיים. כשקורה אובדן ואסון ואתה מודה זה עוזר בהסתגלות, עוזר להמשיך הלאה.

4.      הכרת תודה מעודדת התנהגות מוסרית נטייה לעזור יותר לאחרים, אתה מודע יותר ומרגיש צורך לשמור על הדדיות.

5.      הכרת תודה מחזקת קשרים חברתיים, בונה חדשים. כששומרים על יומן תודות זה מעודד גם לשמור על קשר. אמונס טוען כשאתה באמת לומד להעריך את המשפחה והחברים שלך אתה תתנהג אליהם יותר טוב. בכלל אנשים חיוביים ומביעים תודה אהובים יותר.

6.      בטויי תודה נוטים לדכא השוואות עם אחרים.

7.      בטויי תודה מתחרים ברגשות שליליים ויכולים להפחית אותם משמעותית. למשל כשמבקשים עזרה יכולים להרגיש אשמה או עול אך אם מודים ומחזקים את פעילות האחר נמנעים מרגשות אלה ומעוררים אצל האחרים באמת תחושת חשיבות במתן עזרה.

8.      מקל בהסתגלות לאירוע או מצב חדש. כשההתלהבות מהחדש יורדת. אהבה חדשה, בית חדש, מכונית חדשה, תינוק, עבודה וכד.

בטויי התודה יכולים להיות מגוונים ומשתנים מיומן תודות בתדירות מסוימת או משתנה, לבטויי תודה ישירים לאדם מסוים בציוני זמן כמו ימי הולדת, חגים.

אפשר גם לכתוב למי שהוא שלא מכירים שהשפיע- סופר, מנהיג, דמות היסטורית, מורה לשעבר.

זליגמן נתן משימה באינטרנט- לכתוב מכתב תודה למי שהוא ולהביא לו. אלה שעשו זאת ישירות בלהביא מכתב הרגישו הכי טוב.

 

 

Copyright ן¿½ 2008 Tzmatim, All rights reserved.